Gravesova-Basedowova (GB) choroba je nejčastější příčinou tyreotoxikózy s prevalencí asi 0,5%. Po stanovení diagnózy máme k dispozioci tři léčebné možnosti: podávání tyreostatik, aplikaci radioaktivního jodu 131 (RAI) nebo totální tyreoidektomii.
Mezi jednotlivými zeměmi existují rozdílné přístupy. V USA je na prvním místě zvažována aplikace RAI, v Evropě (a stejně tak i v ČR) se na prvním místě zahajuje terapie tyreostatiky.
Radioaktivní jod v léčbě tyreotoxikózy u GB choroby poprvé použili Hertz a Roberts v Massachusetts General Hospital v Bostonu v roce 1941. Od té doby byl podán v této indikaci velkému počtu pacientů na celém světě, což potvrdilo, že je metoda účinná, bezpečná a levná.
Indikační spektrum se rozšířilo i o další příčiny hypertyreózy (toxická multinodózní struma, toxický adenom). I přes více než šedesátiletou historii stále neexistují jednotné přístupy ve využití této léčebné metody.
V tomto článku se snažíme poskytnout ucelený pohled na problematiku autoimunitní tyreotoxikózy s přihlédnutím k nejnovějším poznatkům a nabídnout vlastní přístup k aplikaci RAI, vycházející z našich zkušeností.