Sníh je důležitou součástí hydrologického cyklu ve střední Evropě. Velké množství vody je v průběhu zimy akumulováno a v relativně krátkém období na jaře odtéká toto množství do řek.
Studium akumulace a tání sněhové pokrývky je důležité pro predikci jarních povodní. Výzkum se věnuje malým horským povodím v Krušných horách a na Šumavě.
V měřených lokalitách jsou od roku 2008 nainstalovány klimatologické stanice, kde jsou zjišťovány mimo základních meteorologických informací i vodní hodnota sněhu a výška sněhové pokrývky. Jednotlivá experimentální povodí se liší ve sklonu, expozici, nadmořské výšce a vegetačním pokryvu.
Data o výšce sněhové pokrývky a vodní hodnotě sněhu jsou analyzována pomocí vícenásobné lineární regrese a shlukové analýzy. Výsledky těchto analýz popisují korelační vztahy mezi vodní hodnotou sněhu a výšky sněhové pokrývky s vegetací, sklonem, expozicí a nadmořskou výškou.
Výsledky těchto analýz jasně prokazují dominantní vliv vegetace na sněhovou pokrývku ve zkoumaných lokalitách. Na podobné závěry ukázala i analýza variability teplotních faktorů tání odvozených pro měřené lokality pomocí metody teplotního indexu.
Studie také zkoumá vhodnost užití vybraných statistických analýz na analyzovaná data. Výsledky prokazují vhodnost užití shlukové analýzy a vícenásobné lineární regrese pro studium fyzickogeografických vlivů na sněhovou pokrývku.