Úvod: Poranění extenzorů v zóně I je velmi časté poranění, které při nesprávné léčbě může vést k postižení funkce ruky. Pro toto poranění je typické flekční postavení distálního článku v DIP bez možnosti aktivní extenze.
Materiál a metody: Do souboru vyšetřovaných pacientů bylo zařazeno 48 pacientů s izolovaným poraněním dorzální aponeurózy jednoho prstu, u kterých uběhly minimálně 4 měsíce, maximálně 15 měsíců od primárního poranění. Indikací k chirurgické léčbě zastaralých poranění bylo selhání konzervativní terapie.
Všichni pacienti byli operováni v lokální anestezii v ambulantním režimu. Z hrotu prstu byl zaveden jeden Kirchnerův drát o průměru 0,8-1,2 mm, který byl následně zanořen pod kůži.
Fixace byla odstraněna 8.-9. týden. Bezprostředně po vyjmutí K-drátu byla nasazena fixace - dlaha typu OVALE s postupným vysazováním dlahy během dne po dobu 2-3 týdnů.
Celková doba aplikace dlahy přes noc po odstranění K-drátu se pohybovala mezi 2-3 měsíci. Výsledky: Léčba byla pacienty přijímána velmi dobře vzhledem k minimálnímu omezení v běžném životě.
U žádného pacienta nedošlo k infekčním komplikacím. Šest pacientů si krátce stěžovalo na zvýšenou citlivost v oblasti jizvy pod nehtem. U 2 pacientů, mužů, došlo k selhání léčby, DIP kloub ztuhl v semiflekčním postavení, bez aktivní extenze, jednalo se o pacienty, u kterých již před operací bylo obtížné prst rozcvičit do extenze.
Celkem 27 pacientů mělo úplnou úpravu hybnosti ve smyslu flexe i extenze v celém rozsahu; 14 pacientů mělo omezenou plnou extenzi do 10-30 stupňů.U 12 pacientů byla omezenaflexe v DIP o 20-30 stupňů ve srovnání se zdravou rukou. I přes tato mírná pohybováomezení byly výsledky léčby pacientypozitivně přijaty.