Příspěvek se zabývá Arendtové kritikou nacionalismu, národoního státu a koneptu suverenity lidu. íspěvek se skládá ze tří částí. První část se zabývá Arendtové kritikou nacionalismu, jak je prezentována především v Původu totalitarismu.
Druhá část, vycházející zejména z O revoluci, se pak soustředí na Arendtové kritiku národního státu a koncepce suverenity lidu, jakož i na její pojetí decentralizované federální republiky. Třetí a závěrečná část se přitom věnuje otázce politické relevance (nejen) etnické identity v Arendtové díle, přičemž vychází zejména z jejích článků o sionismu ze čtyřicátých let.
Kromě toho také hodnotí relevanci Arendtové kritiky nacionalismu, národního státu a koncepce suverenity lidu ve světle takových současných problémů a evropské politiky, jako jsou hledání evropské politické identity, rostoucí popularita nacionalistických a populistických politických stran a hnutí, či nástup evropského politického islamismu na straně jedné a rostoucí islamofobie na straně druhé.