Charles Explorer logo
🇨🇿

Plazmaferéza a její současné využití v klinické nefrologii

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2014

Abstrakt

Plazmaferéza (či správněji výměnná léčebná plazmaferéza) je mimotělní metoda, kterou řadíme mezi terapeutické aferézy. Slouží k odstranění patogenních cirkulujících plazmatických substancí (např. autoprotilátek u autoimunitních onemocnění) či náhradě chybějícího plazmatického faktoru (TTP).

V principu rozlišujeme plazmaferézu membránovou a centrifugační. Pro využití plazmaferézy v léčbě je nutné, aby předpokládaný benefit převážil nad případným rizikem léčby.

Plazmaferéza má široké spektrum indikací, které jsou pravidelně publikovány a novelizovány v Doporučeních vydávaných Americkou společností pro aferézu (ASFA). V některých případech je indikace urgentní a plazmaferéza léčbou první volby, v jiných je spíše léčbou záchrannou.

V tomto článku budou zmíněna obecná data týkající se samotné metody (principy, přístrojové vybavení, antikoagulace, náhradní roztoky, možné komplikace a jejich prevence) a dále pak využití plazmaferézy u vybraných nefrologických jednotek, např. Goodpastureovy choroby nebo ANCA asociované vaskulitidy.