Charles Explorer logo
🇨🇿

Specifika léčby tyreopatií v graviditě

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2014

Abstrakt

Hypotyreóza je nejčastějším endokrinním onemocněním žen v reprodukčním věku. Studie zahraničních autorů i z České republiky prokazují, že téměř 8 % těhotných žen nemá optimální funkci štítné žlázy a další 2-3 % jsou ohrožena nebezpečím dysfunkce v průběhu těhotenství nebo rpzvojem poporodní tyreoiditidy.

Mateřská tyreoidální dysfunkce má negativní dopad na těhotenství i novorozence a příslušná léčba tyto důsledky upravuje nebo minimalizuje.K diagnóze využijeme TSH (tyreotropní hormon), TPOab (protilátky proti tyreoidální peroxidáze), FT4 (volný thyroxin). Rozsah norem se liší od normální populace a je specifický pro jednotlivé tromestry.

Hypotyreóza i její subklinická forma by měly být ihned intenzivně léčeny, hladiny TSH, případně hladiny FT4, by měly být kontrolovány po 4-5 týdnech do týdne devatenáctého, po porodu a za 2-3 měsíce, v té době podchytíme poporodní tyreoiditidu. U žen s již léčenou hypotyreózou musí být dávka levothyroxinu v graviditě obvykle zvýšena.

Léčba tyreotoxikózy je nezbytná, v prvním trimestru je doporučen propylthiouracyl, od druhého trimestru je třeba přejít na podávání methimazolu. V součesné době probíhá debata o potřebě screeningu zaměřeného na včasnou diagnózu funkčních tyreopatií v graviditě.