Charles Explorer logo
🇨🇿

Vortioxetin v léčbě depresivní poruchy a možnosti zlepšení kognitivních funkcí

Publikace na 1. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2014

Abstrakt

Vortioxetin je antidepresivum s tzv. multimodálním mechanismem účinku, které působí jako antagonista 5-HT3A a 5-HT7 receptorů, agonista 5-HT1A, parciální agonista 5-HT1B receptorů a inhibuje serotoninový transportér. Článek přináší aktualizovaný souhrn informací o vortioxetinu. V sedmi studiích byla dávka 10-20 mg vortioxetinu denně významně účinnější než placebo, v jedné než agomelatin a v jedné prokázal noninferioritu vůči venlafaxinu.

Dosavadní údaje z dlouhodobých studií (jedna dvojitě slepá, placebem kontrolovaná a dvě otevřené extenze akutních studií) naznačují, že vortioxetin může být efektivní i v prevenci relapsu depresivního onemocnění. Vortioxetin je dobře tolerován, nejčastějším nežádoucím účinkem byla přechodná a na dávce závislá nauzea a zvracení.

Vedle antidepresivního účinku vortioxetin také pozitivně ovlivnil kognitivní funkce u deprese. Teoretický podklad prokognitivního účinku vortioxetinu (antagonismus 5-HT3 a agonismus 5-HT1A receptorù) je potvrzován jak v animálních studiích a behaviorálních modelech, ve zvýšené neurogenezi a neuroplasticitě, tak i v klinických studiích na zdravých dobrovolnících a pacientech s depresí.

U starších pacientů byl vortioxetin lepší než placebo při zlepšení kognitivního výkonu, stejně tak u dospělých pacientů zlepšil kognitivní funkce lépe než duloxetin, a to nezávisle od antidepresivního účinku.