Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití chemicky odolného teploměru v badatelsky pojaté problémové úloze

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta, Pedagogická fakulta |
2014

Abstrakt

Současný pohled na přírodovědně gramotného člověka předpokládá jeho schopnost aplikovat vhodné metody a postupy při řešení úloh experimentálního charakteru. Rozvoj těchto dovedností u žáků je však stále na mnoha školách upozaděn absencí zařazování edukačních experimentů do výuky.

Jedním z hlavních důvodů pro to bývá nedostatek metodické podpory a tím i jistoty učitele při provádění pokusů nebo plánování laboratorních cvičení pro žáky. V příspěvku je představena badatelsky pojatá problémová úloha zaměřená na změny teploty při každodenních činnostech.

Pro měření je navržen USB teploměr, který je možností záznamu hodnot teploty a okamžitým vykreslováním grafu na monitoru počítače vhodnou alternativou ke klasickému teploměru. Tento krok umožňuje další rozvoj logického myšlení a propojování znalostí žáků. Úloha byla pilotně ověřena na třech třídách základní školy.

Výsledky potvrzují, že pro žáky sedmých a osmých ročníků není vhodné zařazovat otevřeně badatelské úlohy. Z výsledků vyplývá, že žáci v devátém, ale částečně i osmém ročníku jsou schopni úlohu řešit, avšak neobejdou se bez instrukcí učitele.