Kniha se věnuje prostředí panovnického dvora a dvorské kultuře v době vlády přemyslovské dynastie. Hlavní výkladová linie je rozčleněná do pěti hlav (Realita, ideály a fikce; Lidé na dvoře; Péče o rodinu a dvůr; Slavnosti a Dvůr v prostoru) a zaměřuje se především na dobu vlády přemyslovské dynastie, tedy na období od 10. stolet í do roku 1306.
Jednotlivé kapitoly proto doplňují tematická okna, jež se například věnují problému výpovědi středověkých pramenů, dobovým pohledům na manželství, šlechtu, stáří či homosexualitu. Nechybí ani pojednání o lovu, hračkách, významu barev nebo knižní tvorbě a nástěnných malbách atd.
Tematická okna sledují dané jevy v širším časovém (reflektují celé středověké období s některými přesahy do novověku) i geografickém horizontu. Důležitou součástí knihy se staly překlady středověkých písemností, které v závěru každé kapitoly dokreslují výklad obsažený v hlavním textu i tematických oknech.
Převážná část překladů kronikářských záznamů, dvorských řádů, listin i literární tvorby v podobě lyrických veršů nebo částí epických příběhů byla přitom zhotovena pro účely této knihy a v českém jazyce dochází k jejich publikaci vůbec poprvé.