Zásadním zlomem v ortopedické operativì degenerativních kloubních onemocnìní byl objev sira Johna Charnleye, který první vyvinul a klinicky aplikoval kloubní náhradu kyèle s nízkým toením (low friction arthoplasty). V naší republice byla první endoprotéza kyèelního kloubu Charnley-Müllerova typu vyrobena v roce 1969 ve spolupráci prof. Èecha a týmu SONP Kladno.
Pokrok v ortopedické operativì spoèíval nejen v zavedení nových implantátù, ale i v propracování nových operaèních technik. Dobré klinické výsledky náhrady kyèelního kloubu vyvolaly velký zájem o endoprotetiku nejen v odborné veoejnosti, ale i u pacientù s mnohoèetným kloubním postižením.
Proto na poèátku 80. let byla do klinické praxe zavedena i totální náhrada kolena. Snaha o prodloužení životnosti a dobré funkce kloubních náhrad zpùsobila rozvoj navazujících teoretických výzkumù v problematice tribologie, patofyziologie tká- oové odezvy na implantát a zlepšení technologických postupù poi výrobì endoprotéz.
V poslední dobì zaznamenala vý- razný rozvoj i endoprotetika ramenního kloubu, zaèaly se provádìt i náhrady loketního a hlezenního kloubu. Lze jednoznaènì konstatovat, že zavedení kloubních náhrad poedstavuje pro statisíce pacientù veliké zlepšení kvality života.