Charles Explorer logo
🇨🇿

Zkušenosti klientů doléčovacích center v Praze s uplatněním na trhu práce

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2014

Abstrakt

VÝCHODISKA: V zahraničí je téma pracovní uplatnitelnosti (bývalých) uživatelů návykových látek ve výzkumné oblasti poměrně početně zastoupeno, v České republice se mu však u cílové skupiny doléčovacích center, která je pracovnímu procesu nejblíže, mnoho prací nevěnovalo. CÍLE: Ve spolupráci se třemi pražskými doléčovacími centry zmapovat a popsat charakteristiky (překážky, výhody) a pracovní zkušenosti jejich klientů na trhu práce.

METODY: Ke sběru prezentovaných dat byla využita kombinace metod kvantitativního a kvalitativního výzkumu - vlastní dotazník pro zmapování fungování klientů na trhu práce. Analýza dat byla provedena pomocí otevřeného kódování a popisné statistiky.

SOUBOR: Základní soubor tvořili všichni klienti uvedených doléčovacích center v Praze na přelomu let 2011/2012. Celkový počet osob v souboru byl 43.

Průměrný věk respondentů je 31 let. Čtvrtina souboru má základní vzdělání, téměř 50 % respondentů se pokoušelo o další studium vyššího stupně. VÝSLEDKY: Celkem 14 osob (30,2 %) má záznam v rejstříku trestů, jde o osoby spíše s nižším vzděláním, 25 % trpí psychickou poruchou.

Celkem 33 osob umí pracovat s PC, 28 pak zná také cizí jazyk, 66 % klientů vlastní řidičský průkaz. V souboru bylo v době sběru dat 25 zaměstnaných jedinců, všichni si práci našli nejpozději do 3 měsíců.

Práce pro tuto cílovou skupinu nejčastěji představuje jistotu a stabilitu v životě i finanční příjem. Celkem 26 osob má více než 3 pracovní zkušenosti v historii, téměř 50%celého souboru má za sebou období nezaměstnanosti delší než 2 roky.

Představy o měsíční mzdě jsou spíše realistické. ZÁVĚRY: Pilotní studie do problematiky pracovního uplatnění klientů DC v Praze zkoumala pracovní zkušenosti, překážky a podpůrné faktory pro nalezení práce.

Nepotvrdily se popisované komplikace. Vzhledem k metodě analýzy dat nebylo možné popsat souvislosti mezi proměnnými.