Charles Explorer logo
🇨🇿

Použití kresby jízdního kola v neuropsychologické diagnostice

Publikace na Fakulta tělesné výchovy a sportu, 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta, Filozofická fakulta |
2014

Abstrakt

Úvod: Test Kresby jízdního kola (KJK) se v neuropsychologickém vyšetření používá k hodnocení vizuospaciálních a exekutivních funkcí. Administrace je jednoduchá a časově nenáročná, pro hodnocení se používají dva systémy (Lezak, 1983; Greenberg et al., 1994).

Cílem sdělení je představit KJK, porovnat systémy hodnocení, předložit předběžná normativní data pro starší populaci a popsat psychometrické charakteristiky testu. Metodika: Bylo vyšetřeno 115 zdravých dobrolovníků (věk 61 - 93 let, vzdělání 6 - 24 let) a 70 pacientů s kognitivní poruchou (věk 58 - 89 let, vzdělání 8 - 21 let).

Do skupiny s kognitivním deficitem byly zařazeny osoby s diagnózou mírné kognitivní poruchy při Alzheimerově nemoci, pacienti s pravděpodobnou Alzheimerovou nemocí ve stadiu demence, a dále pacienti s demencí jiné etiologie. Všem byla administrována KJK v rámci širší neuropsychologické baterie.

Výsledky: Prezentujeme normativní data na základě výsledků souboru zdravých osob pro skórování Lezakové a Greenberga. Skór v KJK není závislý na věku nebo vzdělání, ale v některých škálách muži skórují lépe než ženy.

Uvádíme srovnání s výkonem pacientů s kognitivním deficitem. U těchto pacientů dále uvádíme korelace výsledků s dalšími neuropsychologickými metodami.

Závěr: KJK může být přínosnou součástí neuropsychologického vyšetření a mohla by být alternativou k častěji používanému Testu hodin.