Cílem studie je ověřit psychomotorický vývoj vybrané skupiny fotbalistů kategorie U12 v nejvyšší výkonnostní úrovni v České republice, pomocí dvou forem Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency Second Edition. Výzkumný soubor tvořilo 20 probandů ze stejného týmu.
Pro zjišťování psychomotorické úrovně bylo využito testovací baterie Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency, Second Edition (BOT-2). Zpracování dat psychomotorického vývoje probíhalo v programu ASSIST, který je určen právě pro psychomotorický test.
Sledovanými parametry byly jemná motorka, manuální koordinace, tělesná koordinace, síla a agility a komplexní motorika. Výsledky studie popsaly psychomotorický vývoj vybrané skupiny fotbalistů kategorie U12, které pak byly následně porovnány s danými normami testu.
Z výsledků vyplývá, že 12 hráčů dosáhlo průměrného výsledku, u zbývajících 8 hráčů bylo hodnocení jako nadprůměrné. Studie se následně zaměřila na porovnání dvou forem testu.
První forma test je nazývána Short Form. Short Form umožňuje rychlejší administrativu testu a jejího následující hodnocení.
Oproti tomu druhá forma testu, Complete Form představuje mnohem náročnější administrativní úkon, kde testované osoby projdou kompletní sestavou testu. Při porovnání konečných výsledků mezi Short Form a Complete Form byl zaznamenán rozdíl hodnocení v 5 případech.