Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv kognitiv na mitochondriální respiraci a aktivitu komplexů elektronového transportního řetězce

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2014

Abstrakt

Látky, jako 7-MEOTA (7-methoxytakrin), takrin, memantin, galanthamin, donepezil, latrepirdin (Dimebon) a piracetam jsou používána či testována pro léčbu osob trpících neurodegenerativními poruchami, především Alzheimerovou nemocí (AD). Většinou se jedná o reverzibilní inhibitory acetylcholinesterázy, kromě memantinu, latrepirdinu a piracetamu.

Významnou úlohu v patogenezi AD mohou mít poruchy v mitochondriálním metabolismu a zvláště v elektronovém transportním řetězci (ETC); např. komplex IV dýchacího řetězce má významnou úlohu v kontrole oxidační fosforylace. Testovali jsme in vitro účinky řady farmakologicky odlišných kognitiv (7-MEOTA, memantin, galanthamin, donepezil) a nootropik (latrepirdin, piracetam) jak na aktivity jednotlivých mitochondriálních enzymů (citrátsyntázy a komplexu IV), tak na celkovou respirační aktivitu mitochondrií izolovaných ze zvířecích mozků.

Pro měření respirační rychlosti se vstupem elektronů přes komplex I, nebo přes komplex II, byla použita respirometrie s vysokým rozlišením. Měření ukázala nevýznamný vliv testovaných látek na aktivitu citrátsyntázy.

Kognitiva způsobovala snížení a pro nootropika zvýšení aktivity komplexu IV. Mírné snížení rychlosti spotřeby kyslíku mitochondriemi bylo pozorováno vlivem galanthaminu, memantinu a donepezilu.

Naopak zvýšení respirační rychlosti bylo indukováno latrepirdinem a memantinem. Naše výsledky podporují hypotézu, že modulace mitochondriálních funkcí se může podílet na terapeutických účincích kognitiv a nootropik.