Studie vznikla na základě opakovaně artikulované poptávky ze strany různých institucí a úřadů po lépe zmapovaných potřebách zdravotní péče o děti do 15 let a mladistvé ve věku 15-18 let na území hlavního města Prahy a spádově území Středočeského kraje. Hlavním cílem bylo zmapovat potřebnost specializované zdravotní péče pro děti a dorost v oboru adiktologie na území hl. města Prahy a Středočeského kraje.
Celkem bylo osloveno dotazníkem 241 zařízení, z toho 135 odpovědělo a vyplnilo dotazník. Pro fázi (mapování institucí a služeb) získávání dat byly v první části využity prostředky jako internet, facebook, informační databáze a zdroje úřadů městských částí atd.
Bylo využito metody telefonního interview a anketního dotazníku. Poslední část je tvořena institucionální analýzou a jednoduchým koncepčním návrhem řešení dostupnosti specializované adiktologické péče o děti a dorost.
Podle statistik ÚZIS prodělalo detoxifikaci od návykových látek v roce 2011 celkem 592 dětí a mladistvých ve věku do 19 let, tj. více než 8 % z celkového počtu detoxifikovaných pacientů, podíl chlapců byl 55 %. Téměř pětina (116 dětí a mladistvých) prodělala detoxifikaci od alkoholu, 42 % (250) od jiných stimulancií, 16 % (96) od kombinace více látek a 14 % (84) od kanabinoidů.
Narůstá počet dětí přijatých na oddělení dětské resuscitační a intenzivní péče. Výsledky ukazují, že v zařízeních, která reagovala, se jen v roce 2012 objevilo 2 583 adiktologických případů klientů/pacientů.
V provedeném šetření se oslovení respondenti do jednoho shodují, že pro ně není dostupná specializovaná ambulantní zdravotní adiktologická péče. Z hlediska potřebnosti se nejeví pro Prahu aktuální další navyšování lůžkové kapacity v oblasti zdravotní adiktologické péče, případně by muselo jít o vysoce specializovaný typ krátkodobého pobytu navazujícího na detoxifikační jednotku či řešícího krátkodobé krize kombinující zdravotní a sociální problémy - výhradně však v kombinaci s navazujícími programy komunitní péče.