Korunovace vnuka Ivana III. Dmitrije Ivanoviče velikým knížetem roku 1498 byla jedinečnou událostí, neboť šlo o první korunovační akt v ruských dějinách (kyjevští ani vladimirští vládcové korunováni nebyli) a k následné korunovaci došlo až roku 1547.
Předcházelo složité rozhodování Ivana III., zda svěřit nástupnictví Dmitrijovi, synovi jeho prvorozeného syna Ivana Molodovo, nebo druhorozenému synovi Vasiliji, jenž se narodil v druhém manželství se Sofií Palaiologovnou. Korunovační ceremoniál byl inspirován byzantskými obřady, neboť ruský předobraz neexistoval.
O snaze navázat na tradici východního císařství svědčí použité korunovační klenoty a především legenda, která se kolem nich vytvořila (čapka Monomachova jako dar byzantského císaře Konstantina XI. Monomacha jeho vnukovi kyjevskému knížeti Vladimíru II.
Monomachovi). Znalost byzantských obřadů nebyla moskevskému dvoru zprostředkována v důsledku sňatku Ivana III. s byzantskou princeznou Sofií Palaiologovnou, ale pronikla na Rus prostřednictvím byzantské literatury a liturgických obřadů.