Hygiena práce jako disciplína sloužící ochraně zdraví při práci představuje integrální součást hygieny a epidemiologie a současně i pracovního lékařství, neboť se zabývá problematikou expozic zátěžím faktory pracovního prostředí. Stále více se ukazuje, že právě hodnocení zdravotních rizik na pracovištích při vykonávání konkrétních prací je specifickou znalostí a dovedností pro prevenci rizik poškození zdraví souvisejících s prací.
Mnohými lékaři zůstává tato součást jejich služby pro podnik nepochopena, ignorována či odmítána. Význam hygieny práce je potřeba připomenout a zdůraznit právě v souvislosti s přijetím české právní úpravy pracovnělékařských služeb.
Smluvní lékař podniku musí umět identifikovat nebezpečí pro zdraví pracovníka, znát technologie, materiály, látky a jejich zdravotní nebezpečí a hlavně - musí umět zhodnotit rizika pro zdraví pracovníka na základě vyhodnocení expozic. Současná absence hygieny práce ve vzdělávání v oboru hygiena a epidemiologie vytváří neodůvodněnou nerovnováhu oproti jiným součástem tohoto oboru, neboť praxe zdravotních ústavů i hygienických stanic (nyní správních úřadů) stále vyžaduje specifickou znalost hodnocení rizik na základě hodnocení expozic pro kategorizaci prací, jejíž zvládnutí je dnes zásadní i pro poskytování pracovnělékařských služeb.