Charles Explorer logo
🇨🇿

Charakteristika uživatelů online svépomocného programu pro osoby se závislostním chováním na internetu: projevy, motivace, negativní důsledky a přínosy jeho omezení

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2014

Abstrakt

Východiska: v roce 2011 byl na webových stránkách Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze spuštěn svépomocný program pro osoby se závislostním chováním na internetu.

Cíl: zmapovat online aplikace, na kterých vykazovali uživatelé programu závislostní chování, projevy závislostního chování, motivaci k závislostnímu chování na internetu, jeho negativní důsledky a přínosy jeho omezení či přerušení. Použité metody: CIAS, kvalitativní analýza dat ze svépomocného programu.

Soubor: data 273 osob zaregistrovaných do svépomocného programu pro osoby se závislostním chováním na internetu. Výsledky: Nejoblíbenější online aplikací se závislostním potenciálem byly aplikace umožňující online sociální komunikaci.

V rámci symptomu význačnosti byly nejčastěji identifikovány myšlenky na aktuální online děn,trávení hodně času online a bažení. U dimenze změny nálady respondenti popisovali nejčastěji kategorie uvolnění/uklidnění a vzrušení/radost.

Tolerance se projevovala nadměrným trávení času online, připojením kdekoliv a zakládáním nových účtů a profilů. V projevech odvykacích symptomů byly identifikovány nejčastěji kategorie: nervozita/neklid a vztek/podrážděnost.

V oblasti interpersonálních konfliktů to byly kategorie konflikty s blízkými lidmi, omezení sociálního kontaktu a lhaní. Intrapersonální konflikty se projevovaly v obecném konfliktu být online a nebýt online a ve specifických konfliktech jako práce/studium x online či povinnosti x online.

Udávané časové rozpětí relapsu bylo od několika předešlých dnů až po několik měsíců. Nejčastější motivy závislostního chování na internetu byly omezené sociální dovednosti a nadměrný stres.

Nejčastější dopad mělo závislostního chování na internetu na oblast zaměstnání a školy.