Tato práce porovnává Universal Thermal Climate Index UTCI) s teplotou vzduchu a staršími indexy, pokud jde o určení dní s nepříznivými biometeorologickými podmínkami a analýzu zvýšené úmrtnosti a nemocnosti. Ve vybraných teplých a chladných dnech je sledována kardiovaskulární úmrtnost a nemocnost ve vzorku městské (Praha) a venkovské (jižní Čechy) populace ČR za období 1994-2009.
V případě teplých dnů byly zjištěny minimální rozdíly mezi výsledky pro jednotlivé biometeorologické indexy a teplotu vzduchu, zatímco pro chladné dny jsou patrné značné rozdíly ve výběru dní se zvýšenou kardiovaskulární úmrtností, která je lépe podchycena při použití biometeorologických indexů. Negativní vliv teplých dnů na úmrtnost je významný zejména u chronických kardiovaskulárních onemocnění, zatímco v souvislosti s chladnými dny se projevuje významná zvýšená úmrtnost především na infarkt myokardu.
Rozdíly mezi městskou a venkovskou populací jsou poměrně malé, větší rozdíly se objevují při využití UTCI v zimě. V případě kardiovaskulární nemocnosti (hospitalizace v nemocnicích) nebyl zjištěn nepříznivý efekt teplých ani chladných dnů.