Dysfunkce dolních močových cest a pánevního dna jsou u žen časté a projevují se často inkontinencí moči či stolice, recidivujícími záněty močových cest, sestupem pánevních orgánů, poruchami defekace a dalšími méně častými projevy. Tyto obtíže sice většinou neohrožují ženy na životě, ale mají výrazný negativní dopad na kvalitu jejich života.
Zvyšující se dostupnost diagnostických ultrazvukových přístrojů v klinické praxi, zejména během poslední dekády, oživila zájem o diagnostické zobrazovací metody v ženské proktologii, urologii a urogynekologii. Při ultrazvukovém vyšetření se postupně od 80. let dvacátého století zkoumalo využití různých přístupů při zobrazení dysfunkcí pánevního dna, inkontinence nebo prolapsu.
Využíván byl přístup transbdominální, perineální, translabiální, transrektální či transvaginální. Z důvodu neinvazivity, dostupnosti a minimálního ovlivnění pozice pánevních orgánů se nejčastěji používá perineální nebo translabiální přístup.
V posledních deseti letech se postupně do klinické praxe rozšířilo i vyšetření pomocí 3D ultrazvuku, umožňující dynamické zobrazení v jakékoliv definované rovině, konkrétně v urogynekologii nejčastěji tzv. transverzální, resp. axiální zobrazení m. levator ani.