Charles Explorer logo
🇨🇿

Proměna koncepce čtenářské gramotnosti a jejich rizik

Publikace na Pedagogická fakulta |
2014

Abstrakt

Příspěvek se zabýval současnými trendy rozvoje počáteční gramotnosti v praxi primárních škol. Obecným jmenovatel inovativní trendů je tzv. gramotnostní pojetí, které zdůrazňuje význam a funkčnost čtení již od počátků jeho rozvoje.

V tomto pojetí je důraz kladen na rozvoj motivace a vnitřního zájmu o čtení. Dalšími charakteristickými rysy současného pojetí čtenářské gramotnosti je proměna cíle výuky, variabilita metod, hodnocení dle individuální vztahové normy a proměna spolupráce s rodiči a pedagogicko-psychologickými poradnami.

Při rozvoji počáteční gramotnosti je kladen důraz na individualizaci a diferenciaci vyučovacích i hodnotících postupů. Druhá část příspěvku byla zaměřena na trendy v řešení gramotnostních obtíží žáků v počáteční etapě vzdělávání (dekódování i porozumění čtenému).

Tradiční diagnosticko-terapeutický model, který byl budován zejména v souvislosti s řešením obtíží žáků se specifickými poruchami učení, vykazuje v současné době některá úskalí (předčasná diagnostika, vysoké počty žáků se specifickými poruchami učení, důraz na diagnostiku, menší prostor pro intervence). Jako řešením se zdá uplatňování preventivně intervenčního modelu, který spočívá v okamžitém řešení potíží žáků přímo v prostředí škol, s podpůrnou funkcí poradenských služeb poskytovaných školou. Školská poradenská zařízení mohou i v této etapě poskytovat konzultační model podpory žákům s počátečními problémy v rozvoji gramotnosti.

Další tendencí, která byla představena, je důraz na předškolní věk, který umožňuje sledování a vytipování dětí s tzv. rizikem vzniku dyslexie, a následný rozvoj oblastí, které do vznikajících obtíží ve čtení a psaní mohou vstupovat.