Přestože avulze apofýzy hrbolu sedací kosti je nejčastěji se vyskytující avulzní zlomeninou na pánvi v adolescentním věku, patří mezi vzácná poranění (11, 12). Apofýza sedacího hrbolu vzniká v časné pubertě a zaniká mezi 16. až 25. rokem věku (2, 12, 13).
Poranění je způsobeno nadměrnou kontrakcí hamstringů (m. semimembranosus, m. semitendinosus a m. biceps femoris) nebo násilnou flexí v kyčli při fixované dolní končetině (násilné natažení hamstringových svalů) (2, 12, 13). Jedná se o typické poranění při sportu, především při atletice, fotbalu a gymnastice (2, 7, 12, 13).
Analogické poranění v pozdějším věku je proximální avulze hamstringů, jehož výskyt je častější (1, 10). Z důvodu nízkého vyskytuje toto poranění prezentováno pouze formou kazuistik (5, 12, 13) nebo jako součást souboru poranění hamstringů (2).
Z toho plyne nejednotná strategie léčby, především indikace k operaci u akutního poranění. Dalším problémem je časté pozdní stanovení diagnózy nebo řešení dlouhodobých bolestí při neúspěšné konzervativní terapii (2, 3, 5, 13).
Autoři prezentují případ pacienta s avulzí apofýzy sedacího hrbolu, u kterého byla zvolena časná operační léčba. Dislokovaná avulze byla řešena otevřenou repozicí a osteosyntézou dvěma tažnými šrouby modifikovaným subgluteálním přístupem.