V tomto recenzním eseji autor představuje sborník zaměřený na analýzu sociální politiky a sociálního státu z hlediska transnacionální perspektivy, kterou zasazuje do širšího kontextu výzkumu daného tématu. Využití různých typologií a modelů se stalo standardní součástí rozvinutého odvětví komparativního výzkumu sociálního státu.
Tyto koncepty, stejně jako tradiční přístupy k vysvětlení jeho vývoje, zpravidla spojuje tzv. metodologický nacionalismus - tedy předpoklad národního státu jako výchozí jednotky analýzy. Autoři recenzované publikace ukazují na příkladu vybraných aspektů severského modelu sociálního státu meze tohoto přístupu a možnosti transnacionální perspektivy, který umožňuje lépe podchytit sociální procesy probíhající napříč hranicemi národních států.
Autor článku srovnává tuto variantu transnacionálního přístupu s dalšími (např. teorií světového systému) a naznačuje možnosti, jak by se tohoto přístupu dalo využít při výzkumu sociálního státu a sociální politiky v českém prostředí.