Charles Explorer logo
🇨🇿

Univerzální bibliografické systémy: vstupy, databáze a výstupy. Verze 1.0

Publikace

Abstrakt

Původní učební text je věnován systémům, které na univerzální bázi zpracovávají, organizují, ukládají a zpřístupňují záznamy o dokumentech a informačních zdrojích, a to na úrovni národní nebo mezinárodní. V rámci první části je nejprve v první kapitole vymezen prostor pro obecné otázky systémů souběžných národních bibliografií.

Související otázka vývoje mezinárodní spolupráce v bibliografii (projekt MBÚ a program UBC a UBCIM) je osvětlena v kapitole druhé. Třetí, rozsáhlejší kapitola představuje tři velké evropské systémy souběžné registrace dokumentů: britský, německý a francouzský (další verze textu doplní systémy jiné).

Dílčí části osvětlují zdroje a tvorbu dat a také poskytované výstupy a služby včetně nejnovějších služeb vyspělých národních bibliografických agentur - zpřístupňování propojených otevřených dat (Linked Open Data). Čtvrtá kapitola podává výklad vývoje a současného stavu české a slovenské souběžné národní bibliografie. V rámci druhé části jsou představeny nejvýznamnější univerzální a zároveň mezinárodní bibliografické (a zároveň katalogizační) systémy provozované na území USA, které mají velký význam pro komunikaci bibliografických informací pro celý svět. Šestá kapitola je věnována registračnímu systému děl Úřadu pro Copyright a katalogu velké Kongresové knihovny ve Washingtonu.

Poslední kapitola prezentuje vývoj a zejména aktuální stav mezinárodní sítě OCLC a jejího Světového katalogu (WorldCat) včetně její nejnovější služby - volně dostupných propojených otevřených dat za využití licence CC-0. Text zahrnuje citace použité literatury a zejména četné citace systémů organizace informací užívaných při zpracování bibliografických dat.