Komořanské jezero bylo unikátním vodním tělesem v rámci území Čech i kontextu střední Evropy. Hydromorfologicky podobné analogie by bylo snadné spočítat na prstech jedné ruky.
Obdobím svého vzniku - pozdní glaciál - i perzistencí prakticky do současnosti (zánik vysušením v 19. století) je srovnatelné například s jezerem Balaton. Několik zachovaných profilů odebraných v 80. letech před definitivním odtěžením sedimentu v oblasti Dřínovské nádrže poskytlo nová data o vývoji tohoto vodního tělesa a revidovalo předchozí představy jeho evoluce.
Zároveň umožnilo interpretaci odhalených dějů v klimatickém kontextu střední Evropy. Analýzy pakomárů, rozsivek, uhlíků, rostlinných makrozbytků, pylu, sedimentologie a chemická charakteristika profilů naznačují několik fází změn rozlohy jezera i jeho trofických poměrů, z nichž zatím nejvýraznější je datována na ca 2100 BC.
Podobné, ačkoliv ne plně synchronizované posuny byly zaznamenány i na analogickém jezeře Balaton. Otázka do jaké míry se jedná o nadregionální klimatický signál nebo pouze odezvu lokální změny však zůstává stále otevřena.