Charles Explorer logo
🇨🇿

Rekonstrukce Karlštejna na pozadí politicko-kulturního vývoje v českých zemích (1886-1918)

Publikace na Matematicko-fyzikální fakulta, Pedagogická fakulta |
2013

Abstrakt

U příležitosti rekonstrukce hradu Karlštejna propukly mezi Čechy a Němci v českých zemích dramatické diskuse o rozdílném vnímaní historické symboliky této významné středověké památky. Čeští Němci odmítali na zemském sněmu podpořit financování nákladné opravy, neboť se domnívali, že tím podpoří vznik jednoho z center ("baštu, grálový hrad") českého nacionálního hnutí. Jejich názoroví protivníci pevnost v rozporu s historickými prameny označili za původní místo uschování svatováclavské koruny, čímž inspirovali rovněž dobovou českou publicistiku.

Fiktivní příběh o pevnosti strážící českou královskou korunu byl patrný také v komentářích novin hodnotících císařovu návštěvu nově opraveného hradu, která se uskutečnila v roce 1901. Na formování veřejného mínění se v popisované době podílely kromě tisku také historické povídky, divadlo i historizující malba a kresba.

Jedna z kapitol předkládané studie je věnována rozboru děl Václava Beneše Třebízského, Jaroslava Vrchlického a Mikoláše Alše, které byly inspirovány historií hradu.