Charles Explorer logo
🇨🇿

Flexibilní endoskopické vyšetření polykání v diagnostice poruch polykání

Publikace

Abstrakt

Flexibilní endoskopické vyšetření polykání (Flexbile Endoscopic Evaluation of Swallowing, FEES) je v zahraničí běžně používanou metodou diagnostiky a terapie poruch polykání, která doposud nebyla v České republice zavedena. Práce byla zaměřena na adaptaci metody pro podmínky ČR (úprava protokolu, definice kompetencí, používaných materiálů) a její začlenění do systému veřejného zdravotního pojištění.

Cílem druhé části práce bylo vytvoření hodnotícího skóre FEES, které by kvantifikovalo doposud pouze slovní výstupy z vyšetření a umožnilo lépe interpretovat výsledek vyšetření mezi odbornou veřejností. Prostřednictvím FEES bylo vyšetřeno 210 pacientů s dysfagií a 69 pacientů bez dysfagie v kontrolní skupině.

Jednotlivé parametry původního FEES protokolu byly kategorizovány a byla vypočítána parciální riziková skóre pro hodnocení anatomie a fyziologie, polknutí pyré, tekutiny a tuhé stravy a výsledné celkové skóre. Byla navržena modifikovaná pětistupňová penetračně-aspirační škála (mPAS) reflektující kromě hloubky průniku stravy do dýchacích cest také očistnou schopnost dýchacích cest.

Výsledné FEES-score bylo počítáno vážením součtu rizikových faktorů a stupně mPAS. Stupeň korelace mezi FEES-score a závažností dysfagie byl vysoký (ρ=0,993882, p<0,0001).

Byl zjištěn statisticky významný rozdíl FEES-score mezi zkoumanou a kontrolní skupinou (p<0,0001). Pro hodnocení FEES vyšetření doporučujeme používat kombinaci hodnot mPAS (0-4) a FEES-score (0-140).

Nová škála nedobře pokrývá raritní kombinace četnosti rizikových faktorů a stupně mPAS, další výzkum směřující k upřesnění výpočtu bude nezbytný.