Studie porovnává přístup dvou žen z pražských středostavovských kruhů k politice na přelomu 19. a 20. století. Publicistka, kunsthistorička, etnografka a charitativní pracovnice R.
Tyršová (1854 - 1937) a spisovatelka, novinářka a etnografka T. Nováková (1853 -1912), byly vrstevnice a znaly se od dětství.
Byly vychovávány v česky orientovaných vlasteneckých rodinách a obě se staly významnými veřejně uznávanými osobnostmi. Tyršová po celý život vyznávala "staré" vlastenecky chápané pojetí politiky jako boj za národní emancipaci, které je podřízeno vše, i sociální problémy, i otázky volebního práva a ženské rovnoprávnosti.
Odmítla se angažovat v těchto oblastech a např. ještě v roce 1929 radí ženám, aby svůj zájem nevěnovaly "stranickým akcím politickým". Nováková toto pojetí angažovanosti ve jménu národa p řekonala a jako redaktorka moderního časopisu Ženský svět (od r. 1896) otevírala čtenářkám evropské a světové perspektivy umělecké, sociální i politické. Časopis pod jejím vedením byl v prvních letech 20. století tribunou za volební právo žen.
T. Nováková zemřela právě v roce 1912, kdy byla poprvé do parlamentu zvolena žena, Božena Viková-Kunětická.