Charles Explorer logo
🇨🇿

Význam starých zátěží sedimentů v Labi a jeho postrannívh strukturách v úseku od Pardubic po soutok s Vltavou

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2014

Abstrakt

Příspěvek přináší výsledky výzkumu starého znečištění labských sedimentů následkem minulé i současné průmyslové výroby ve středním Polabí. Cílem projektu bylo identifikovat hlavní zóny znečištění, a to nejen v rámci koryta Labe, ale i včetně jeho vedlejších struktur (staré meandry, odstavená ramena, říční niva).

Součástí výzkumu bylo rovněž zhodnocení významu znečištění sedimentů z hlediska možné remobilizace znečišťujících látek během povodňových stavů, kdy jsou stará ramena opětovně spojena s řekou, niva zaplavena a uložené sedimenty mohou být resuspendovány. V rámci tohoto výzkumu byl proveden nejprve průzkum vytipovaných lokalit, kdy byla pozornost zaměřena především na obsah těžkých kovů v sedimentech, PCB, HCH, PAU, DDT, dioxinů a další látek vybraných Mezinárodní komisí pro ochranu Labe jako problematické.

Na základě těchto výsledků byl proveden odběr hlubších sedimentů v nejvíce zatížených místech, který zahrnoval jak vrty v nivě, tak odběry subakvatických sedimentů ve vybraných starých ramenech. Současně byly provedeny zrnitostní rozbory získaného materiálu, jejichž výsledky byly použity k modelování remobilizace kontaminovaných sedimentů.

Ve vytipovaných oblastech byly rovněž vytvořeny mapy záplavových území pro různě velké průtoky (Q1, Q5, Q20, Q100). Výsledky tohoto výzkumu poskytly informaci o míře znečištění sedimentů Labe a jeho vedlejších struktur v nejzatíženějších oblastech středního Polabí včetně vyhodnocení rizik plynoucích z možné remobilizace škodlivin během povodní, návrhů opatření a managementu těchto území.