Studie se zaměřuje na vztah mezi detekcí lži a tendencí ke stereotypnímu hodnocení druhých podle vizuálních charakteristik. Předpoklad vychází z výzkumů společenských stereotypů (např.
Eagly, Ashmore, Makhijani, Longo, 1991), poukazujících na tendenci spojovat vzhled druhých lidí s domnělými vlastnostmi osobnosti a spojovat konkrétní vizuální prvky s určitými charakteristikami. Respondenti (n = 197) pracující u různých policejních útvarů v České republice hodnotili v úloze zaměřené na neverbální detekci lži pravdivost prohlášení různ ých vzhledových typů vyslýchaných osob v sadě 21 videozáznamů z reálného vyšetřování trestných činů.
Výsledky výzkumu potvrzují předchozí zjištění, že respondenti mají na základě své profese tendenci častěji hodnotit podezřelé jako lhoucí. Při hodnocení videozáznamů hrály stereotypy významnou roli.
Výpovědi podezřelých odlišného etnického původu byly považovány za klamavé častěji než výpovědi ostatních podezřelých. Starší podezřelí byli považováni za pravdomluvnější než mladší.
Výzkum může být prospěšný pro vzdělávání v profesích, které využívají metody detekce lži a pro pochopení vlivu stereotypů na naše představy a hodnocení druhých.