Charles Explorer logo
🇨🇿

Karcinom prsu v těhotenství

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2014

Abstrakt

Karcinom prsu se řadí mezi nejčastější malignity diagnostikované v těhotenství s incidencí odhadovanou pro Českou republiku na zhruba 10-30 případů na 100 000 těhotenství včetně s těhotenstvím asociovaného karcinomu prsu (PABC - pregnancy associated breast cancer). Vzhledem k zastření klasických příznaků onemocnění těhotenskými změnami je karcinom často diagnostikován až v pozdních stadiích.

Proto je třeba, aby byla každá těhotná důkladně senologicky vyšetřena na počátku těhotenství. Pro vyšetření je nejvhodnější ultrasongrafie, při odstínění dělohy v 1.-2. trimestru i mamografie, kontraindikovanou stagingovou scintigrafii lze nahradit celotělovou MRI.

Léčbu musí plánovat multidisciplinární tým zahrnující klinického a radiačního onkologa, gynekologa-porodníka, neonatologa, nastávající matku a otce nenarozeného dítěte. Při dodržení zásad a doporučení lze využít všech léčebných modalit - chirurgické léčby, chemoterapie a výjimečně i radioterapie (podle doporučení AAPM - American Association of Physicists in Medicine).

V současnosti není diagnóza maligního onemocnění v těhotenství automatickou indikací k ukončení gravidity. U těhotné postižené karcinomem prsu je primárním cílem terapie se vyhnout předčasnému porodu v nízkých gestačních týdnech, a tak vyššímu riziku neonatální morbidity a mortality.

Prognóza těhotných pacientek podstupujících terapii v těhotenství se neliší od netěhotných.