Úvod: Diagnóza lupavého prstu je časté onemocnění, které postihuje nejčastěji pacienty středního věku. Je dáno zánětlivým onemocněním pochvy flexorové šlachy v místě známém jako poutko A1.
Jako nejčastější příčina jsou uváděna mikrotraumata, popřípadě může souviset i s metabolickým onemocněním. Materiál a metodika: V retrospektivní studii bylo hodnoceno perkutánní uvolnění poutka A1 lupavého prstu, a to za použití jehlové techniky.
Bylo hodnoceno 210 prstů u 180 pacientů mezi roky 2008-2012. Soubor činí 123 mužů a 87 žen.
Celkem 25 pacientů mělo vícečetné postižení. Postiženo bylo 119 palců, 8 ukazováčků, 29 prostředníků, 47 prsteníčků a 7 malíků.
Průměrný věk pacientů byl 53,3 roku. Výsledky: U 171 pacientů bylo dosaženo úplné úlevy.
Okamžitého efektu bez nutnosti další péče bylo dosaženo u 142 pacientů, u 29 pacientů bylo nutno přistoupit k cílené rehabilitaci a stav byl upraven do 5 týdnů. U 9 pacientů byla indikována otevřená revize.
Diskuze: Perkutánní discize je standardní metoda na našem pracovišti a lze ji použít jako první volbu před otevřenou operací. Z našeho pohledu se jedná o metodu bezpečnou, rychlou, s minimálním rizikem pro pacienta, která umožňuje pacientům návrat do každodenní činnosti dříve než otevřené operace.