Cílem článku je shrnout poznatky o příčinách kloubní hypermobility a jejím vztahu ke sportovní činnosti, a tím přispět k rozšíření dané problematiky v oboru kinantropologie. Článek popisuje pozitivní význam kloubní hypermobility pro sportovní odvětví, ale také zdůvodňuje důležitost této problematiky z hlediska poruch hybného systému. Práce zahrnuje objasnění pojmu hypermobilita a předkládá p řehled jejího výskytu, možnosti vzniku a diagnózy.
Dle typických změn vlastností pojivové tkáně, které se projevují i jinde než v kloubu, je odděleno několik forem dědičných onemocnění pojivové tkáně, jako jsou Marfanův syndrom, osteogenesis imperfektum a Ehlers- -Danlosův syndrom. Značná část práce je věnována možnosti genetického kódování a s ním možnému vzniku mutací v určitých genech jako možné příčiny vzniku kloubní hypermobility Dále jsou zmíněny především mutace genů kódujících kolagen různého typu, je zde uvedena mutace nekolagenní molekuly tenascin-X.
Zmíněn je i vliv etnického původu, kde byl zjištěn vyšší výskyt hypermobility u africké a asijské populace, podmíněnost z hlediska pohlaví, kde různou formu hypermobility můžeme nalézt až u 40 % žen, věk a spojitost se sportovní činností.