Dupuytrenova kontraktura patří mezi fibroproliferativní onemocnění, při kterém vznikají flekční kontraktury kloubů prstů ruky. Terapie je nejčastěji chirurgická.
Nyní je nově k dispozici nechirurgická metoda, při které pomocí aplikace enzymu kolagenázy Clostridium histolyticum dokážeme rozrušit tkáň kontraktury a zmenšit nebo úplně odstranit extenční deficit prstu. Cílem této práce bylo tuto metodu vyzkoušet, získat praktické zkušenosti, zjistit případná úskalí metody, ověřit bezpečnost metody a navrhnout optimální indikaci.
V našem souboru jsme ošetřili kolagenázou celkem 17 kloubních kontraktur u 8 pacientů s Dupuytrenovou kontrakturou s extenčním deficitem 20 stupňů a větším. Za 24 hodin po aplikaci jsme provedli redres kloubu.
Průměrná doba sledování po operaci byla 20,6 dne. Průměrný extenční deficit metakarpofalangeálního kloubu byl před aplikací 54,2 stupně a po aplikaci 5,8 stupně.
Průměrný extenční deficit proximálního interfalangeálního kloubu byl před aplikací 51 stupňů a po aplikaci 18 stupňů. Cílového extenčního deficitu 0 až 5 stupňů bylo dosaženo u metakarpofalangeálních kloubů v 58,3 % (u 7 z 12 kloubů) a u proximálních interfalangeálních kloubů ve 40 % případů (u 2 z 5 kloubů).
Aplikace kolagenázy Clostridium histolyticum je metodou efektivní, bezpečnou, pacienty velmi dobře tolerovanou a s krátkou rekonvalescencí. Lze ji doporučit u všech pruhů kontraktury způsobujících extenční deficit.
Výsledky v rámci našeho souboru korespondují s výsledky prací ostatních autorů. Velkou opatrnost je nutno zachovat při aplikaci enzymu do oblasti proximálního interfalangeálního kloubu.
Detailní znalost anatomie ruky a kontraktury je naprosto nezbytná pro adekvátní indikaci a bezpečné provedení této metody. Aplikace klostridiové kolagenázy má již zajištěno své trvalé místo v léčbě Dupuytrenovy kontraktury.
Do budoucna je však nutno doplnit údaje o dlouhodobých výsledcích a míře rekurence ve srovnání s ostatními běžně užívanými léčebnými postupy.