Charles Explorer logo
🇨🇿

Neoliberální ekonomická teorie a praxe a její recepce u sv. Jana Pavla II., Benedikta XVI. a Františka

Publikace na Fakulta sociálních věd |
2015

Abstrakt

Významnou součástí katolické sociální nauky jsou otázky ekonomické teorie a praxe. I když různým aspektům této nauky byla již v českém a slovenském prostředí věnována dostatečná pozornost, stále existuje prostor pro další a hlubší zkoumání.

V této studii se zaměřím na analýzu neoliberálních principů a jejich recepci v textech tří papežů: sv. Jana Pavla II., Benedikta XVI. a Františka.

Poukazuji, že v jejich vyjádřeních (obsažených implicitně nebo explicitně v encyklikách, apoštolských exhortacích, projevech, homiliích) není možné spatřit ani náznak příklonu k neoliberální politické ideologii. Všichni tři zmínění papeži se důkladně vyhraňují vůči neoliberalismu.

Navíc kritizují ekonomické nerovnosti, nezaměstnanost, zdůrazňují uváženou roli státu v ekonomice, primát člověka před jakýmkoliv úsilím o dosahování zisku, primát práce před kapitálem, a potřebu dosahování (globální) solidarity. Všechny tyto znaky katolické sociální nauky se jeví být v rozporu s neoliberalismem jakožto politickou ideologií.