Nejzávažnějším klinickým projevem alergie na hmyzí jed je celková anafylaktická reakce, která může ohrozit na životě každého z nás, a to bez ohledu na věk, pohlaví či celkový zdravotní stav. Diagnostika a léčba alergie na hmyzí jed vycházejí z doporučeného postupu Evropské akademie alergologie a klinické imunologie z roku 2005.
Diagnostické testy k potvrzení alergie na hmyzí jed jsou podle tohoto doporučení indikovány pouze u pacientů s anamnézou proběhlé celkové reakce po bodnutí hmyzem. Základ vyšetření tvoří kožní testy s hmyzími jedy a laboratorní metody, které zahrnují stanovení specifických IgE protilátek k extraktům hmyzích jedů a jejich hlavním druhově specifickým složkám, v nejasných případech je k dispozici též test aktivace bazofilů.
Léčba pacienta s klinicky závažnými celkovými projevy alergie na hmyzí jed zahrnuje jeho edukaci, vybavení pohotovostní protialergickou medikací a zahájení specifické imunoterapie s hmyzím jedem, která významně snižuje riziko opakování závažné alergické reakce po opětovném bodnutí hmyzem.