Cíl studie: Přehled nových znalostí o dvoudávkovém očkovacím schématu HPV vakcinace u mladých adolescentů. Typ studie: Souhrnný přehled.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika, Nemocnice Na Bulovce a 1. LF UK, Praha; Onkogynekologické centrum, Gynekologicko--porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1.
LF UK, Praha. Metodika a výsledky: Cílem očkovacích programů v mnoha zemích je prevence karcinomu děložního hrdla pomocí bivalentní nebo kvadrivalentní HPV vakcíny.
Vakcíny, které byly navrženy pro prevenci karcinomu děložního hrdla u dospělých, je třeba očkovat před začátkem pohlavního života. Protože HPV vakcíny patří mezi nejdražší z plošně doporučovaných vakcín, limitované finanční zdroje omezují HPV vakcinaci v některých zemích světa.
Vyšší imunogenita obou HPV vakcín u mladých adolescentů a potenciální snížení finančních nákladů byly podnětem k diskusi o účinnosti dvoudávkového očkovacího schématu. Výsledky studií provedených na základě immunobridgingu ukázaly, že indukované geometrické průměrné titry protilátek jsou po očkování mladých dívek dvěma dávkami bivalentní a kvadrivalentní HPV vakcíny non-inferiorní s indukovanými geometrickými měrnými titry protilátek tvořených u starších dívek a žen se třemi dávkami stejné vakcíny.
Non-inferiorita pro HPV 16, 18, 31 a 45 byla zjištěna u dívek ve věku 9-14 s dvoudávkovým schématem bivalentní HPV vakcíny po dobu 48 měsíců a pro HPV 6, 11, 16 a 18 u dívek ve věku 9-13 let s dvoudávkovým schématem kvadrivalentní HPV vakcíny po dobu 36 měsíců. Závěr: Tyto výsledky ukazují, že bivalentní i kvadrivalentní HPV vakcína aplikovaná ve dvou dávkách má u mladých dívek dostatečnou imunogenitu.