Charles Explorer logo
🇨🇿

Podtlaková terapie v otorinolaryngologii

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2015

Abstrakt

Podtlaková terapie ran se během uplynulých dvou dekád stala v chirurgii zavedeným terapeutickým instrumentem komplikovaných ran. V oblasti hlavy a krku je používání této metody stále velmi omezené a příčiny lze hledat vedle finanční náročnosti jistě i ve složitosti anatomického uspořádání tohoto regionu.

V průběhu prvního pololetí roku 2014 byla na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole použita metoda podtlakové terapie u tří pacientů s pomalu hojící se ránou v oblasti krku.

Ve dvou případech se jednalo o pacienty po onkochirurgických výkonech. V jednom případě pak o špatně kompenzovanou diabetičku I. typu s rozsáhlou nekrózou kůže a podkoží na krku.

U všech pacientů bylo přistoupeno k podtlakové terapii až po selhání standardní konzervativní terapie. Ve všech případech jsme pozorovali urychlení tvorby granulační tkáně a v pozdějších fázích též počínající epidermizaci z okrajů rány.

Ve dvou případech jsme indikovali překrytí rány dermoepidermálním štěpem. V průběhu léčby jsme nezaznamenali žádné závažné komplikace, nicméně v jednom případě nebylo dosaženo definitivního zhojení, pravděpodobně vlivem absolvované adjuvantní radioterapie.

Podtlaková terapie je přínosnou modalitou při hojení rozsáhlých nehojících se defektů v oblasti hlavy a krku, jejímž primárním cílem je stabilizace prostředí rány a urychlení vzniku granulační tkáně. Jedná se o neinvazivní metodu, která při správně zvoleném přístupu minimálně zatěžuje pacienta a nezřídka umožní vyhnutí se chirurgickému zákroku.

Věříme, že v indikovaných případech by mohla být VAC léčba efektivní léčebnou metodou v rukách ORL lékařů.