Kniha "Klinická adiktologie" přichází po úspěšných "Základech klinické adiktologie" (GRADA, 2008), nepředstavuje však pouze aktualizované a rozšířené vydání. Struktura má novou koncepci a obsah jde více do hloubky i do šířky v oblasti biologického i psychologického rozměru závislostního chování.
Kniha je rozdělena do šesti části. První část shrnuje poznatky o klinické biochemii a klinické farmakologii návykových látek.
Druhou část uvádí souborná kapitola o teoriích závislosti a dále jsou představeny dílčí pohledy a etiologii a patogenezi návykových poruch: genetika, neurobiologie, vývojové a rodinné faktory, psychologie a psychopatologie atd. Třetí část pojednává o předléčebných intervencích a zabývá se rovněž léčbou emergencích stavů v adiktologii, farmakoterapií a substituční léčbou. Čtvrtá část prezentuje širokou škálu psychoterapeutických a psychosociálních metod, které se používají v léčbě závislostí a v následné péči.
Pátá část seznamuje se specifickými oblastmi adiktologie a specifickou klientelou: závislost na tabáku, závislost na procesech, genderové problémy, děti a adolescenti a klienti v konfliktu se zákonem. Šestá část obsahuje obecnější témata relevantní pro klinickou praxi: filozofické a etické aspekty, supervizi, epidemiologii a výzkum. Kniha ukazuje, že navzdory pokrokům v porozumění biologickým základům závislosti může být integrovaný model produktivnější.
Porozumění širším sociálním a psychologickým aspektům závislostního chování může zajistit základnu pro komplexnější přístup k účinným intervencím.