Příspěvek se zabývá analýzou výzkumných šetření, která byla publikována v posledních deseti letech. Šetření se týkají ochrany zdravotnických pracovníků zejména v souvislosti s riziky bodných poranění, jejichž incidence se v České republice pohybuje v rozmezí mezi 60 a 80 % a jejichž rizika spočívají v přenosu krví nakažlivých chorob. Diskuze je nyní již na celoevropské úrovni a má velký dopad na legislativu jednotlivých členských států EU.
Nejčastějším předmětem, který způsobí bodné poranění, je injekční jehla a nejčastější činností jsou výkony spojené s punkcí a manipulací s biologickým materiálem. Nejrizikovější skupinou pracovníků jsou zdravotníci s praxí 16-20 let.
Pracoviště s nejvyšším výskytem bodných poranění jsou operační sály s výskytem 74,4 % bodných poranění. Sledováním správných postupů při periferní žilní kanylaci se došlo k závěru, že 64 % respondentů používá ochranné rukavice, z nichž je 70,4 % pracovníků s praxí 16-20 let.
Základem správné praxe je a bude dostatečná informovanost a vzdělávání v pregraduální, ale i postgraduální výuce a v rámci periodického školení zaměstnanců.