Tato stať je zaměřena na enklávu volyňských Čechů na západní Ukrajině v rozmezí měst Luck-Rivne-Dubno a okolí. Je založena na terénním výzkumu z let 2011-2014 a zaměřuje se na kritiku pojmu krajané a na kritiku metodologického nacionalismu.
Pojem krajané označuje etnickou distinkci a tím se zabraňuje jiným distinkcím jakými jsou sociální třída nebo gender. Rozdělování na základě dichotomie "my" a "oni" znamená, že se krajané nemohou plně asimilovat nebo integrovat do majority v přijímající zemi.
Tato stať se také věnuje kritice metodologického nacionalismu. Analýza pomocí metodologického nacionalismu je založena na studium vztahu krajanů s majoritou v územně vymezeném státě.
Tato stať poukazuje na to, že sounáležitost s krajanstvím není zapříčiněna vyrůstáním v české rodině, ale díky návštěvám České republiky. Někteří z krajanů hodlají (re)emigrovat díky svým pozitivním zkušenostem z České republiky.
Zacházení s krajanstvím je v případě jejich (re)emigrace pragmatické nebo utilitární a je způsobena ekonomickou krizí na Ukrajině. Krajané také vytvářejí transnacionální vazby před a po (re)emigraci.
To nás k tomu, že koncepty jako krajané, asimilace, integrace a metodologický nacionalismus můžou být nahrazeny etnickým kapitálem, transnacionální vazbami a kritickým náhledem na etnicitu.