Jak si naši prarodiče užívali své dětství a mládí? Jak byly jejich aktivity determinovány socialistickém klimatem v kontextu oficiálně vládnoucího režimu? Bylo jejich trávení volného času odličné od současných politických představ? V rámci tohoto článku bychom chtěli využít příkladu jedné vesnice a ukázat na něm, jak trávily děti a mladí lidé svůj volný čas a provést srovnání této sociální praxe s představami teorií o volném čase. Konkrétně jsme se zaměřili na obec Droužkovice ležící v českém pohraničí.
Za tímto účelem jsme provedli rozhovory s respondenty narozenými ve 40. letech, jejichž vzpomínky z let 50. a 60. můžeme rozdělit do tří kategorií. Podařilo se nám tak sledovat prožívání volného času v dětství (méně než 15 let), v dospívání (15 až 18 let) a v rané dospělosti (18 až 26 let).
Tento příspěvek si zároveň klade za cíl ukázat možnosti výzkumu volného času v etnologii a antropologii v konfrontaci s dalšími společenskovědními přístupy. Kromě toho chce představit, jakým způsobem dokážou historické a sociální podmínky ovlivňovat také takový fenomén jakým je volný čas.