Charles Explorer logo
🇨🇿

Dotazník efektivního copingu bolesti

Publikace na 2. lékařská fakulta, Filozofická fakulta |
2015

Abstrakt

Coping (zvládání, obrana, štít) označuje psychické procesy, které udržují psychickou rovnováhu a adaptaci v náročných podmínkách, tedy i při bolesti. Když je problém hodnocen jako zvládnutelný, následují psychické a behaviorální procesy zaměřené na řešení problému a na zvládnutí náročné situace (problem-focussed coping).

Když je problém hodnocen jako nezvládnutelný, následují psychické a behaviorální procesy zaměřené na redukci strachu a úzkosti (emotial-focussed coping). Standardizovaný Dotazník efektivního copingu bolesti (DECB) měří efektivní coping bolesti, hodnocené jako zvladatelný problém.

Neefektivní coping bolesti hodnocené jako nezvladatelný problém měří Dotazník copingu bolesti (DCB). Východiskem předkládaného DECB bylo 42 položek volně inspirovaných podobně zaměřenými zahraničními testy.

Tyto položky, spolu s dalšími standardizovanými testy bolesti, kognitivních procesù, afektů a s testy chování a interpersonálních procesů byly aplikovány u 120 pacientù s chronickou bolestí pohybového aparátu. Série faktorových analýz dospěla k dotazníku s třemi faktory: Vzdorování, Odhodlávání se a Přijetí.

DECB je první česká metoda pro testování efektivního copingu při chronické bolesti. Společné použití DCB-R a DECB poskytuje ucelený obraz psychologických procesù na rozcestí mezi maladaptací a adaptací.