V sociálních vědách se koncept identity vyvíjel velice divoce. Lze tak najít mnoho přístupů k tomuto fenoménu a to i na poli sociologické teorie.
Předkládaný text se proto snaží poskytnout některé základní orientační body, které by široké pole sociologických teorií identity zpřehledňovaly. Pozornost je věnována zejména třem myšlenkovým směrům, které pokládám za nejdůležitější.
Jsou jimi symbolický interakcionismus, sociální konstruktivismus a takzvaný postmoderní přístup k pojetí identity. Prostředek orientace představují dvě zásadní dimenze konceptu identity - dynamická versus statická a osobní versus kolektivn í identita.
Statické pojetí identity je považováno za překonané příklonem k dynamickému pojetí, kde je identita proměnlivá, nestálá a konstruovaná. Studium identity jako fenoménu individuálního je typické pro proud symbolického interakcionismu.
Sociální konstruktivismus zdůrazňuje neoddělitelnost osobní a kolektivní složky identity. Závěry postmoderního přístupu k pojetí identity vedou k akcentaci studia identit kolektivních.