Charles Explorer logo
🇨🇿

TEMAP aneb zpřístupnění a další hrátky s kartografickými dokumenty

Publikace na Filozofická fakulta |
2015

Abstrakt

Příspěvek představuje tvorbu metadat, digitalizaci, ale především zpřístupnění speciálních kartografických dokumentů Přírodovědecké fakulty v Praze v rámci projektu TEMAP (2011-2015). Byly vytvořeny certifikované metodiky reflektující katalogizační pravidla Resource Description and Access (dále RDA) pro popis kartografických dokumentů i pro staré mapy, atlasy a rukopisy.

Bibliografické záznamy vytvářené v Centrálním katalogu UK v Praze a exportované do Souborného katalogu ČR a databáze GEOBIBLINE jsou základem pro tvorbu popisných metadat digitalizovaných map. V souladu s autorským právem jsou pořizovány digitální archivní a uživatelské kopie na certifikovaném deskovém skeneru v nejvyšší přesnosti.

Testovaly se možnosti skenování glóbů. Pracuje se s různými typy popisných a technických metadat.

Vznikla metodika pro automatizovanou tvorbu metadat u kartografických dokumentů. Zpřístupnění map je realizováno prostřednictvím Digitálního univerzitního repozitáře UK v Praze.

Webové prezentace se promítají v portálech s různými typy vyhledávání Mapová sbírka, Karla Kuchaře, Staré mapy a Oldmaps Online. Zveřejněním práce s mapami nekončí.

Dále probíhají kartometrická měření nebo se soutěží v georeferencování. Připraveny jsou i e-learningové kurzy.

V rámci projektu bylo do poloviny roku 2015 vytvořeno 50 000 bibliografických záznamů. Bylo digitalizováno a zpřístupněno již 48 000 map, 91 atlasů a 10 glóbů.

Každý rok přibyde 11 000 map.