České politické strany, jako jiné strany v liberálních demokraciích, hrají důležitou roli v procesu tvorby veřejných politik. Současné reformy welfare state například představují výzvy pro jejich veřejněpolitické kapacity a vytváří na ně tlak, protože musí mobilizovat relevantní veřejněpolitickou expertizu, aby si udržely své postavení v tomto procesu.
Předpokládáme, že tato uspořádání mají podobu veřejněpolitických poradenských systémů, které můžeme definovat jako konfigurace aktérů, kteří se zabývají analýzou veřejných politik (viz Howlett 2009 atd.). Naším cílem je nastínit model stranického veřejněpolitického poradenského systému a prozkoumat jeho aplikovatelnost na vybraných stranách.
Tvrdíme, že pro studium stran je možné použít koncepty policy work s tím, že při jejich aplikaci musíme dobře zvažovat odlišné nastavení a cíle těchto organizací. Na základě našeho výzkumu navrhujeme model stranického veřejněpolitického poradenského systému, který se skládá z vnitřního (stranická byrokracie a členská organizace organizovaná podle konceptu tří "tváří" politické strany (Katz a Mair)) a vnějšího (upravené Kuhneho zdroje mimostranického poradenství) uspořádání.
Tento model jsme použili na prozkoumání konfigurací poradenského systému dvou dřívějších pilířů českého stranického systému, ČSSD a ODS, v roce 2013.