Rekognice je kriminalistická metoda využívaná v procesu identifikace. Spočívá ve schopnosti svědka, podezřelého nebo obviněného znovu poznat konkrétní objekt (předmět nebo osobu) a určit tak jeho totožnost či naopak vyvrátit jeho přítomnost mezi poznávanými objekty.
Výsledek rekognice může sloužit jako klíčový důkaz v procesu vyšetřování. Zvláště pak v případech, kdy očité svědectví je jediným důkazem.
Popsáním možných vlivů, které působí na schopnost člověka rozpoznat dříve viděnou věc či osobu, můžeme snížit možné riziko nesprávně obviněných osob z důvodu nepřesné identifikace. Narůstající počet cizinců, kteří do naší země přicházejí, zvyšuje možnost výskytu těchto osob v oblasti kriminálního vyšetřování nebo při podávání svědectví, jehož součástí může být rekognice.
Mohla by být jejich etnicita při identifikaci nevýhodou? Předchozí zahraniční výzkumy popisují tzv. efekt odlišné etnicity, který nás omezuje ve chvíli, kdy máme rozpoznat osobu jiného etnika než je nám vlastní. Níže popsaný výzkum vznikl s cílem zjistit nakolik je pro nás obtížné identifikovat pachatele jiné etnicity a jaké jsou další zvláštnosti, které vyplývají z rozpoznávání jiných osob.
Podnětovým materiálem byl vytvořený videozáznam, zachycující uměle sehrané přepadení s českým a vietnamským pachatelem a s časovým odstupem následující fotorekognice. Vzhledem k výsledkům zahraničních výzkumů je předpokládán negativní vliv etnicity pachatele na schopnost správného rozpoznání pachatele.
U respondentů české národnosti se ve zde prezentovaném výzkumu prokázala vyšší míra chybných identifikací u pachatele cizí národnosti, zároveň však nebyl nalezen vztah mezi správnou identifikací osoby naší a cizí etnicity.