Charles Explorer logo
🇨🇿

Ochrana člověka za mimořádných událostí jako motivační a integrující téma

Publikace na Pedagogická fakulta |
2015

Abstrakt

Ochrana člověka za mimořádných událostí je jen novým termínem pro soubor aktivit, který byl dříve znám pod označením branná výchova. Za minulého režimu byl obsah vzdělávacího předmětu s tímto názvem zatížen politickou ideologií.

Tato skutečnost významně přispěla k jeho vyřazení z povinného vzdělávání s platností od školního roku 1991/92. Nedlouho poté bylo téma opět doporučeno k zařazení do výuky.

Prostřednictvím Rámcových vzdělávacích programů, zavedených kurikulární reformou v ČR (od 2005) je toto téma opět začleněno do edukačního procesu. Obsahem tohoto článku je představení materiálů, jejichž cílem je přispět k naplnění očekávaných výstupů formulovaných v Rámcových vzdělávacích programech.

Tvorbě těchto materiálů předcházel výzkum, který poukázal na nedostatečné povědomí žáků o postupech ochrany zdraví, majetku a životního prostředí v případě mimořádné události. Při sestavování materiálů byl kladen důraz na propojení s každodenním životem žáků.

Koncepce zahrnuje také modelové chemické experimenty, které napomáhají k objasnění podstaty vzniku některých mimořádných událostí. Vytvořené materiály mají podobu příprav pro učitele a souvisejících pracovních listů pro žáky.

Metodická podpora je vytvořena pro prostředí středních odborných škol. Soubor materiálů je rozdělen do tří tematických celků s návazností, lze je však použít také izolovaně nebo jen některé dílčí úlohy.

Každý tematický celek je navržen na tři vyučovací hodiny. Navržená koncepce si klade za cíl pomoci učitelům v přípravě žáků; přispět k utváření žádoucích vzorců chování žáků v případě účasti při mimořádné události.