Prezentace předkládá zkušenosti migrantů ze třetích zemí s přístupem jejich dětí ke zdravotní péči v České republice a zároveň zkušenosti zdravotnických pracovníků, kteří jim péči poskytují. Výzkum je založen na kvalitativním přístupu - designu vícečetné případové studie.
Děti migrantů ze třetích zemí čelí formálním a neformálním překážkám využívání českého zdravotnického systému. Mezi nejdůležitější patří omezený právní nárok určité skupiny dětí migrantů na veřejné zdravotní pojištění, přístup komerčních zdravotních pojišťoven založený na tržních principech, jazyková bariéra, nedůvěra a špatná informovanost nejen imigrantů, ale i zdravotnických pracovníků.
Tyto bariéry jsou příčinou, proč rodiče - migranti v praxi často volí pro své děti alternativní strategie zajišťování zdravotní péče, které mohou vést nejen k nepříznivým účinkům na zdraví jejich dětí, ale i k ohrožení zdraví veřejného. Výzkum potvrdil v českých podmínkách existenci zahraniční odbornou literaturou zmiňovaný paradox zdraví imigrantů nazývaný "salmon bias (tendence lososů)", kdy se v případě zdravotních obtíží a potřeby zdravotní péče migranti vrací do země původu.
Také zdravotníci v souvislosti s poskytováním zdravotní péče dětem cizinců čelí řadě problémů: neorientují se v duálním systému veřejného a paralelního komerčního zdravotního pojištění a uvědomují si větší riziko pochybení a možných komplikací v důsledku již zmíněné komunikační bariéry a nedostatečné orientace cizinců v českém zdravotnickém systému či nedostupnosti pacientovy zdravotní dokumentace.