Cílem pilotní studie bylo zjistit, zda se v terapeutických komunitách pro drogově závislé (TK) v ČR vyskytují klienti s diagnózou ADHD v dětství, dospělosti anebo v dětství i v dospělosti. Výzkumný soubor tvořili klienti šesti participujících TK, celkem 76 klientů ve věku 15 až 45 let (27 žen, 49 mužů).
Byl realizován dvoustupňový výběr v kombinaci záměrného výběru přes instituce s totálním výběrem. Pro zjištění potenciální diagnózy ADHD byly využity sebehodnotic í dotazníky: pro výskyt ADHD v dětství anamnestický dotazník vytvořený pro účel výzkumu dle škály WURS-61, pro symptomatologii ADHD v dospělosti sebehodnoticí dotazník vytvořený dle škály ASRS verze 1.1.
Data byla analyzována na základě vyhodnocení klinických inventářů a fixní patologické průřezové hodnoty pro ADHD v kombinaci s deskriptivním přístupem a dílčími postupy analýzy kvalitativních dat. Byla zjištěna vysoká míra prevalence potenciální diagnózy ADHD u uživatelů drog léčených v TK.
Z celkového počtu 76 vykazovalo symptomatologii ADHD 43 klientů (56,6 %). Kritéria pro ADHD v dětství naplňovalo 21 klientů, pro ADHD v dospělosti 6 a pro ADHD v dětství i v současnosti 21 klientů.
Uvedená zjištění potvrzují vysoký výskyt ADHD u uživatelů drog a vliv neuropsychické poruchy na vulnerabilitu jedince s dopadem na bio-psycho-sociální oblast.